wtorek, 15 listopada 2011

Temat numeru cz. 1

Mitologii jest bardzo wiele, ale nie znamy wszystkich. Najbardziej popularne są bóstwa greków i i ich przygody. Dlatego pominiemy tą kulturę i zwiedzimy prawie cały świat. Nasz pierwszy przystanek jest w Starożytnej Mezopotamii. Znajdziemy tak zadziwiające bóstwa takie jak:
- An/ Anu- król bogów, był uznawany za stwórcę i władcę niebios,
- Enlil- syn Ana, władca przestrzeni powietrznej i ziemi, był symbolicznie przedstawiany jako tiara z rogami,
- Enki/ Ea- syn Ana, władca wód podziemnych,
- Ninhursanga- bogini matka ,
- Marduk- bóg piekuńczy Babilonu, jego symbolem była łopata, a ulubionym zwierzęciem smok-lew,
- Aszur- naczelne bóstwo panteonu,
- Inana/ Isztar- najważniejsza żeńska postać w panteonie Mezopotamii, patronka miłości i wojny,
- Dumuzi/ Tammuz- bóg wegetacji,
- Nanna(r)/ Sin- bóg księżyca,
- Utu/ Szamasz- bóg słońca i sprawiedliwości,
- Nabu- bóg sztuki pisarskiej,
- Nisaba ( Nidaba)- bogini- skryba, patronka zgody i urodzaju,
- Iszkur/ Adad- bóg burzy, deszczów i piorunów,
- Ninurta- bóg walki,
- Gula- bogini uzdrawiania, patronka medycyny.
Pewnie zastanawiacie się, dlaczego jakiś bóg dostał taką, a nie inną posadę. Otóż Ludy Starożytnej Mezopotamii tłumaczyły to sobie z mitach. A oto jeden z nich:
Jak Ereszkigal usidliła Nergala
Zaproszenie na wielką ucztę bogów otrzymała również królowa krainy zmarłych- bogini Ereszkigal. Wysyłała jednak delegata – wezyra Namtara. Wszyscy bogowie okazali mu szacunek z wyjątkiem Nergala. Dowiedziawszy się o tym Ereszkigal zażądała przysłania Nergala przed swoje oblicze. Ten przestraszony poprosił o pomoc boga Ea. Bóg mądrości doradził mu ogolenie głowy, co miało pomóc Nergalowi pozostać nierozpoznanym. Poseł bogini podziemia nie mogąc doszukać się winowajcy zapowiedział comiesięczne wizyty. W końcu Nergal udał się do bogini z siedmioma parami strażników. Po dotarciu do zamku królowej chciał zabić ją, lecz szybko z tego zrezygnował, gdyż bogini zaproponowała mu małżeństwo. Po kilku nocach Nergal dostał pozwolenie od małżonki, by udać się do niebios. Bogowie wiedzieli, że Ereszkigal będzie szukała kochanka, więc oszpecili go, by nie mogła Nergala poznać. Bogini zagroziła, iż jeśli nie zwrócą jej męża pośle wszystkich zmarłych na powierzchnię, by zjedli wszystkich żywych. Gdy posłaniec królowej opisał jej wyszystkich, których spotkał na dworze i opisał w tym oszpeconego mężczyznę Ereszkigal poznała podstęp i nakazała pachołkowi pnownie wrócić na dwór, by schwytać ułomnego boga. Gdy posłaniec wrócił z Nergalem królowa zakazała na zawsze wychodzenia małżonkowi na zewnątrz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz